SERCAN GÖLCÜ

SERCAN GÖLCÜ

28 Nisan 2021 00:02:00

TAM KAPANMA İLE EKONOMİK KAYGILAR

Yönetimin 3 hafta sokağa çıkma yasağı ile birlikte ekonomik faaliyetlerin daha keskin biçimde durmasından tüm yurttaşlar gibi ben de çok endişeliyim..

Halihazırda turizm, perakende, ulaştırma, otomotiv, lokanta ve eğlence sektörü gibi sektörler bu süreçte büyük zararlar gördü... Bu kapanmayla birlikte sıkıntılar daha da büyüyecek.. Ancak diğer sektörlerdeki işletmeler faaliyetlerine devam etti lakin ne kadar kapasitede!!

Sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi halinde tedarik zincirlerinin durması ve bugüne kadar salgından doğrudan etkilenmeyen çoğu sektörün felç olma riski vardır.... Türkiye’yi yönetenler işte böyle bir tablodan çekindi ama vaka sayısının artması ile elindeki tek kozun bu olduğuna inanıyorlar...

Tabiki bu vaka sayıların artmasını engellemek için sokağa çıkma yasağı kısıtlamaları ve tam kapanmaları getirmek zorundayız buna mecbur bırakılıyoruz .. Fakat ülkeyi yönetenler bu kapanmayı açıklarken ekonomik kararları da açıklamalıydı...

Böyle bir durumun, mevcut ekonomik durgunluğu derinleştirme ve zaten yüksek olan işsizliği çok büyük bir oranda artırmasından endişe duyuyorum.. 

Tam kapanma ile birlikte daha fazla işsizlik oluşacak, bunun yaratacağı olumsuz etkiyi yumuşatmak için kamunun vereceği katkının artması talep edilecek, ekonomik aktivite tümüyle durduğu zaman yeniden canlandırılması için daha fazla harcama gerekecek gibi kaygıların bulunduğu da çok açıktır..

Kapanmayla birlikte yine ücretsiz izinler başlayacak.. Yurttaşlarımız eve belki de ekmek götüremeyecek...

Esnaflar kiralarını ödemeyecek durumda kalacaklar..

Yatırımcı, sanayici tam kapasite ile çalışamayacak durumda kalacaklar önceki kısıtlamalarda olduğu gibi... Personele maaş ödemeyecekler vs vs..

Türkiye'nin bütçe dengesi ve döviz rezervinin böyle bir krizin etkilerini finanse edecek imkana sahip olmadığı da aşikardır....

SERCAN GÖLCÜ

SMMM/Ekonomist/Kariyer Danışmanı

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları