BURHAN CANPOLAT

BURHAN CANPOLAT

16 Ağustos 2021 17:43:00

YAPLAŞMA YERLERİNİ SEÇERKEN BİLİMEL KRİTERLERİ GÖZÖNÜNE ALALIM

1999 Gölcük Depremiİzmit DepremiMarmara Depremi ya da 17 Ağustos 1999 depremi, 17 Ağustos 1999 sabahı, yerel saatle 03:02'de gerçekleşen, Kocaeli/Gölcük merkezli deprem. Richter ölçeğine göre 7,5  büyüklüğünde gerçekleşen deprem, büyük çapta can ve mal kaybına neden olmuştur.

17 Ağustos depremi tüm Marmara Bölgesi'nde, Ankara'dan İzmir'e kadar geniş bir alanda hissedildi. Resmî raporlara göre 17.480 ölüm, 23.781 yaralanma oldu. 505 kişi sakat kaldı. 285.211 ev, 42.902 iş yeri hasar gördü.[3] Resmî olmayan bilgilere göre ise yaklaşık 50.000 vefat, ağır-hafif 100.000'e yakın yaralı olmuştur. Ayrıca 133.683 çöken bina ile yaklaşık 600.000 kişi evsiz kalmıştır. Yaklaşık 16.000.000 insan, depremden değişik düzeylerde etkilenmiştir. Bu nedenle Türkiye'nin yakın tarihini derinden etkileyen en önemli olaylardan biridir. Deprem gerek büyüklük, gerek etkilediği alanın genişliği, gerekse sebep olduğu maddî kayıplar açısından son yüzyılın en büyük depremlerinden biridir. Depremin Türkiye'nin önemli bir sanayi bölgesi olan Marmara Bölgesi'nde meydana gelmiş ve çok geniş bir coğrafyayı etkilemiş olması, ülkede büyük sıkıntılara neden olmuştur.

 

 Doğal afetler yönünden Gaziantep diğer illerimize göre çok daha iyi konumdadır. Heyelan, sel, kaya düşmesi, kütle hareketi, çığ gibi tehlikeler en az şekilde hissedilmektedir.

Doğal afetlerden en önemlisi olan Deprem konusunda Gaziantep olarak tedbirleri arttırmamız gerekmektedir. Ülkemizin nufüs olarak %99 u, Yüzölçümü olarak %96 ı Deprem tehlikesi altında olduğunu gözönünde bulundurursak ülkemiz her yerinde, depreme karşı önlemler alarak , deprem hasarlarını en aza  indirgeyebiliriz.  Bu önlemlerin en önemlisi yapılaşma alanlarının doğru yerlerde seçilmesidir.

Bu durum sadece deprem için değil,  tüm doğal afetlere karşı alınabilecek en etkili yöntemdir.

 

Deprem tehlikesi;  sadece yereldeki fay hatlarından beklenmemektedir. Dolayısıyla; deprem tehlikesine her an  hazırlıklı olunacak şekilde yapılaşma olmalıdır.

Dogu Anadolu fay hatti ilimizin İslahiye ve Nurdağı  İlçelerinin merkezinden geçmektedir.

En çok dikkat edilmesi gereken yerleşim merkezleri bunralarıdır.

K.maras Turkoglu sismik boslugu olup; ortalama 400 yilda bir 7 ve uzeri buyuklugunde deprem üretmekte ama  500 yil gecmesine ragmen deprem olmadigi icin Elazığ depremi burayi daha cok sıkıştırmaktadır. Ve deprem uretme duzeyi cok tehlikeli sinifindadir. Bir diğer tehlikede sınırlarımız dışında bulunan Afrin fay hattıdır. Unutulmamalıdırki  dünya üzerinde en çok can kaybı olana depremlerden biri Halep de yaşanmıştır. 230 bin can kaybı kayıtlara geçmiştir.

Hem yer seçimi (imar planlaması), hem binanın oturacağı zemin, hemde üst yapı,  depreme dayanıklı şekilde tasarlanarak yapılırsa deprem hasarı en aza indirgenmiş olur.

 

Deprem master plani; yerlesim alanlarinin stratejik planlariyla butunlesik, deprem zararlarini azaltmayi hedefleyen , deprem afet olayinin oncesi ,  deprem anı ve sonrasinda yapilacak calismalari ve alinacak onlemlerle , yaşamı daha güvenlikli bir toplum oluşturma yönünde dinamik ve katılımcı bir planlama surecinin üzerinde titizlikle durularak devam ettirilmelidir.

Bu noktada en büyük eksiklik yerel idarelerde jeofizik ve jeoloji mühendislerinin olmayışıdır.

Buradan yine tekrar seslenmek istiyorum. Lütfen bir an önce doğal afetlerle ilgili en kapsamlı eğitime sahip olan jeofizik ve jeoloji mühendislerinin tüm belediye,  il ve ilçe idarelerinde yer alması sağlanmalıdır.

 

  Burhan CANPOLAT Jeofizik Mühendisleri Odası Bölge Temsilcisi.

Yorum yap